top of page
Spacer Rodzina na plaży

Ustawienia Systemowe

Czym są Ustawienia Systemowe 

Ustawienia systemowe, ustawienia (konstelacje) rodzinne, ustawienia hellingerowskie – twórcą koncepcji ustawień systemowych jest niemiecki terapeuta i filozof Bert Hellinger, który to rozpowszechnił tę metodę terapeutyczną w Europie. Aktualnie metoda zyskuje na popularności nie tylko w krajach europejskich, ale i na całym świecie.

Ustawienia systemowe to rodzaj terapii krótkotrwałej, metoda transformacji istotnych tematów osobistych, dożycia emocji, które prowadzi do uwolnienia na poziomie energetycznym, emocjonalnym, psychicznym oraz fizycznym i ma wpływ na ważne aspekty życiowe takie jak między innymi, relacje, kariera oraz finanse, zdrowie. Ustawienia systemowe wykorzystywane są w psychoterapii, doradztwie zawodowym oraz biznesie.

Podstawowym założeniem koncepcji ustawień jest systemowe spojrzenie na dany temat w aspekcie współzależności oraz wzajemnego rezonansu pomiędzy członkami danego systemu - rodziny, grupy osób czy firmy, organizacji. Systemowe współoddziaływanie można także rozpoznać w wewnętrznych aspektach osoby, które przejawiają się poprzez tendencje danego człowieka w jego życiu - jego odczucia, działania, czy np. jego stan zdrowia (poziom somatyczny).

Praca metodą ustawień systemowych pozwala rozpoznać źródło problemu na głębokim poziomie, zrozumieć dynamikę problemu oraz zależności z nim związane, a także zrobić istotny krok w kierunku zmiany. To praca, która pomaga ludziom przekraczać ich ograniczenia oraz blokady emocjonalne, pozwala dotrzeć do wewnętrznych zasobów, dając człowiekowi siłę do realizacji swoich celów, odnoszenia sukcesów w obszarze relacji, kariery (oraz wielu innych). To praca, która prowadzi do życia w harmonii ze sobą oraz ze światem.

Praca metodą ustawień systemowych doskonale wspiera proces terapeutyczny osób, które są już w terapii, niezależnie od jej nurtu (rodzaj terapii/terapia indywidualna/rodzinna/grupowa). Ustawienia systemowe to cenna metoda terapeutyczna, która wskazuje przyczyny konkretnych zależności, ale również wpływa na ciało fizyczne, emocjonalne, psychikę, świadomość oraz prowadzi klienta ku zmianom.

Ustawienia Systemowe mogą odbywać się w sesji 1 na 1 lub grupowo (online lub na żywo). Ustawienia online są tak samo skuteczne jak te na żywo.

Wybór zależy od preferencji klienta.

Temat do pracy ustawieniowej

Temat do pracy ustawieniowej jest nakreślany przez osobę, która zgłasza się na ustawienie a ja jako osoba prowadząca ustawienie nakierowuję jakie aspekty danego tematu (reprezentacje) będą wprowadzone do ustawienia. Temat ustawienia jest to najważniejsza na chwilę obecną sprawa dla osoby zgłaszającej się na sesję – może to być np. trudna relacja z partnerem, szefem lub członkiem rodziny, temat dotyczący obszaru finansów (np. cykliczne straty, trudności finansowe, sprzedaż/kupno domu, spadki, usługa lub produkt w firmie, organizacja systemu w jakim funkcjonujemy) lub zdrowia (konkretna choroba, przypadłość, dolegliwość, objawy, zachowanie, odruch).

W ustawieniach nie opowiadamy historii (życia, doświadczeń, zależności) – jeśli potrzebujesz przepracowania pewnych aspektów w formie rozmowy, najlepszym nurtem pracy będzie tradycyjna psychoterapia.

Przed rozpoczęciem ustawienia, wystarczy po krótce, w kilku zdaniach opisać z czym konkretnie chcesz pracować, co stanowi w Twoim życiu trudność – to jest punkt wyjściowy do pracy ustawieniowej.

Reprezentacja

W trakcie sesji pracujemy z tematem osoby, która zgłasza się na ustawienie. Do ustawienia powołani zostają reprezentanci – osoby, które będą w czasie sesji reprezentować konkretny aspekt tematu z którym pracujemy.

Ustawienie jest procesem ukazującym ruch, emocje, zależności oraz postawy towarzyszące sprawie z którą pracujemy – ukazują się one w fizycznych oraz emocjonalnych odczuciach reprezentantów – w ich postawie, ruchu, zachowaniu, odczuciu, emocjach oraz słowach. W większości są to aspekty, które są głęboko ukryte, z których nie zdajemy sobie sprawy a z którymi na głębokim poziomie jesteśmy powiązani i o których swoim życiem przypominamy.

Każdy człowiek ma umiejętność odbierania sygnałów, czucia, odczuwania. Grupa oraz wybór reprezentantów nigdy nie jest przypadkowy. Każdy reprezentant jest tym właściwym i wnosi do tej głębokiej pracy konkretną jakość, jest częścią większej całości.

Doświadczenie bycia w reprezentacji jest cenne oraz pozwala spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, daje ogrom zrozumienia oraz pokory dla życia oraz jego losów. W czasie reprezentacji odsuwamy myślenie na bok a poddajemy się impulsom płynącym z ciała, które jest nośnikiem informacji. Każda reprezentacja jest cegiełką prowadzącą do zrozumienia oraz możliwości optymalnego uzdrowienia.

Przebiegu ustawienia nie da się przewidzieć. Każde ustawienie jest uzdrawiającym dla osoby, która zgłasza się na sesję, dla reprezentantów jak i całej grupy. To kto bierze udział w sesji nigdy nie jest przypadkiem. Obecne osoby zazwyczaj rezonują z tematami, które ujawniają się podczas sesji.

Gdzie może być źródło problemu? 

Każda sesja ustawień jest inna. Zależności problemów są zwykle bardzo złożone natomiast w ustawieniu pokaże się przyczyna, która jest kluczowa i najsilniej oddziałująca na klienta w danym momencie.

Zależności, które ukazują się w ustawieniach to:

- Zależności z aktualnego momentu w życiu klienta

- Relacje z rodzicami (dzieciństwo)

- Przekaz transgeneracyjny (zależności płynące z systemu, rodu, od przodków)

- Zależności karmiczne

Jak wyglądają Ustawienia Grupowe Online

Na początku ustawień przeprowadzam krótką medytację, która pozwoli wyciszyć umysł, uspokoić myśli czy emocje zebrane w ciągu dnia tak by móc spokojnie znaleźć się w tu i teraz oraz osadzić w swoim ciele.

Osoba mającą własne ustawienie krótko precyzuje problem, temat z którym chciałaby pracować.

Z grupy osób uczestniczących w sesji wybierani są reprezentanci (w zależności od tematu pracy wybierane są konkretne aspekty związane z tym tematem).

Reprezentanci są wybierani albo przeze mnie jako osobę prowadzącą ustawienie albo przez osobę z której tematem pracujemy.

Osoby będące w reprezentacji wczuwają się w swoje ciało fizyczne, to jak się czują w ciele fizycznym, emocjonalnym, podążają za ruchem oraz komunikują to co czują (w ustawieniach online ważne jest by mówić o tym co się czuje, gdyż przez włączoną kamerkę nie widzimy swych ciał fizycznych w całości).

Będąc w ustawieniu podążamy za tym co mówi i gdzie prowadzi nas ciało - np.możemy mieć ochotę położyć się, odwrócić lub spojrzeć w konkretnym kierunku lub wygodniej jest zamknąć oczy i nie patrzeć, odejść, schować się, skulić lub ruszać w konkretny sposób. Do reprezentantów przychodzą odczucia, emocje oraz słowa. Ustawień się nie przegaduje.

Czasem jedno słowo lub jedno zdanie przynosi ogromną ulgę w samopoczuciu oraz w ciele fizycznym. Podczas ustawień podążamy za tym co w ciele

Ustawienia systemowe nie są dla każdego. Poczuj czy rezonujesz z tą metodą. Osoba do której trafisz na ustawienia, jest tą odpowiednią. Zawsze trafiasz na odpowiednie osoby na swojej drodze.

Sesje ustawień systemowych - czas trwania sesji oraz cena 

Sesja indywidualna online (czas trwania sesji: do 1h 30 min) £70

Sesja grupowa online - ustawienie własne (czas trwania: do kilku godzin)  £70

Sesja grupowa online - reprezentacja (czas trwania: do kilku godzin) £30

 

bottom of page